top of page
Sevimli Defterler

Blog

Mala (Mala Kolye) Nedir? Nasıl Kullanılır?


  • Mala Nedir?

Mala, yarı değerli taş, ağaç tohumu ya da bazı özel ağaçlardan işlenerek hazırlanmış 108 adet boncuğun aralarına düğümler atılarak dizilmesiyle oluşan bir meditasyon tesbihidir.

Her düğümde malanın niyeti o taşa sabitlenir.

Meditasyonda kullandığınız mantra ya da olumlama cümlesini veya nefes alış verişlerinizi rahatça takip ederek, odağınızı tutmanız için kullanılan malalar aynı zamanda hayatınızda sizi ileriye taşıyacak niyetinize uygun olarak dizilir ve bu şekilde hem niyetinizi hatırlamanız, hem de sembolleştirebilmeniz için günlük kullanıma uygun hale gelir.

Boynunuzda taşıyamadığınız günlerde yatak başucuna, yastık altına, aynanızın üzerine koyabilirsiniz.Mala ile meditasyon

  • Malalar niyetimizin gerçekleşmesine nasıl yardımcı olur?


Bir mala, bir cep kristali, doğal taş kristalli bir su şişesi, bir bileklik yani niyetimizin farkındalığında bizi tutmak üzere herhangi bir kolaylaştırıcı araç satın almak ve sonrasında ne için aldığımızı unutmak, meditasyonun, yoganın, sporun, sağlıklı beslenmenin faydaları hakkında her türlü bilgiyi okumak, hesaplar takip etmek ancak bunları hayatımızda eylememe geçirmemek gibi sonuç vermeyecektir.


Değişim ve dönüşümü daima eyleme geçmek yaratır.


Beyin ve sinir sistemi açısından bakıldığında bu konu ise “nöroplastisite” kavramına dayanır.

Kısaca özetlemek gerekirse dinamik bir yapı olan sinir sistemimizde farklı iletişim yolları açılabilmesi ve beynin yeni sinaptik bağlantılar yaratabilme kapasitesine sahip olması ve bu şekilde kendimizi, düşünce ve davranış biçimimizi değiştirebiliyor olmamız.


“Bilinçli çaba / farkındalığın gündelik tekrarı” ile beyne mutluluğu, hazzı, bereketi, kendini sevmeyi, cesareti, sakinliği tekrar öğretme ve bu bağlantıları kurma şansına sahibiz.


Bu yüzden niyetinizi hatırlamak üzere hayatınıza aldığınız malayı her ne niyetle aldıysanız onunla her temasınızda niyetinizi, kartınızda yazan olumlama cümlesini tekrar etmeli, niyetinize sadık kalmalısınız.


Beynimiz yeniden öğrenebilir.


Niyetimizin bilinçli farkındalığındaki gündelik tekrar ile yeniden yollar yapılandırabilir.


Cesareti, öz sevgiyi, teslim olmayı ve güvenmeyi, sakin kalmayı yani özümüzün sahip olduğu tüm bu özellikleri yeniden hatırlayabilir.


Malalar niyetimizi gerçekleştirme yolunda doğal taşların enerjisi ve niyetin gücünü birleştirerek çalışırlar.


Ama iş her zaman olduğu gibi bizde, bizim mucizevi çabamızda biter.


Ve bunu bilmek, kendi içsel gücümüze sahip çıkıp, gücümüzü elimize aldığımda nelerin dönüşebileceğini deneyimlemek ise hayat değiştiren bir deneyimdir.

mala nasıl kullanılır

  • Mala nasıl kullanılır?

Malanızın özellikle her iki taraftan bakıldığında 27. taşını farklı seçmeye ve meditasyon esnasında nerede olduğunuzu size nazikçe hatırlatması için bu şekilde bir işaretleme yapmaya dikkat ediyoruz.

Bazen bu taş küçük, bazen büyük olabiliyor. Malanızı ilk defa elinize alıp, bağ kurmaya başladığınızda taşlarını sayıp, bu temsiliyeti farketmeniz meditasyon pratiğiniz için çok kolaylaştırıcı olacaktır.


Meditasyona başlarken malayı orta parmağımız üzerine yerleştirip, baş parmağımız ile boncukları kaydırarak mantra ve nefesimizi takip ediyor, olumlamamızı her boncukta tekrar ediyoruz.

İşaret parmağının egoyu temsil ettiğine inanıldığı ve egoyu meditasyonda dışarıda tutmayı seçtiğimiz için boncukları işaret parmağımız ile saymıyoruz.


Meditasyon bitiminde en baştaki büyük “Guru Boncuk” ya da sembole vardığımızda durup mantramızı, olumlamamızı içselleştirmek için bekliyoruz. Guru boncuğu avuç içerisinde tutabilir, size ilham veren kişiyi hatta varsa “guru”nuzu hatırlayabilir, pratiğinizi ve kendinizi onurlandırabilirsiniz.

Eğer bir tur daha dönmek istiyorsanız guru taş üzerinden atlamamalısınız, malanızı ters çevirip geriye doğru devam etmelisiniz. Guru taşın üzerinden atlamak saygısızlık olarak nitelendirilir.


Meditasyon zamanları dışında;


malanızı boynunuzda taşırken, her temas ettiğinizde malanıza özel olumlama cümlesini tekrar edip, içselleştirin. Bu şekilde siz ve malanız daima niyetinizi hatırlayabilir ve bu konunun hayatınızda kolaylıkla

yaratılması için mesajınızı sıklıkla evrenin yaratıcı güçlerine ve beyninizin yeni sinir uçları yaratma kapasitesine teslim edebilirsiniz.


Boynunuzda taşıyamayıp, meditasyon pratiğinize dahil edemediğiniz günlerde ise gözünüzün görebileceği yerler olan yatak baş ucuna, yastık altına koyabilir veya aynanızın üzerine malanızı asabilir, niyetinizi hatırlamaya devam edebilirsiniz.mala nasıl kullanılır

  • Standart bir mala kolye neden 108 Taştan oluşur?


Hinduizm ve Budizm inanışlarının kutsal rakamı olan 108 sayısına dair çeşitli ve bilgeliği keyif veren inanış var;

Bizim en benimsediğimiz aynı zamanda 108 Niyettaşı’nın logosunun arkasındaki ilham olan inanış şu şekilde:


1 (Birlik): Tüm canlıların, doğanın, evrenin, kozmosun bir ve bütün olma hali.

Mutlak biçimde hiçbir ayrım ve ayrılık olmaması.


0 (Hiçlik): Hem biricikliğimizi ve yıldız tozu olduğumuzu, hem de bu koca evrendeki minicikliğimiz, hiçliğimiz ve boşluğumuzu anlatan sayı. Mevlana’nın da sıklıkla bahsettiği hiç olma, hiçlik hali.8 (Sonsuzluk): Ruhun ve evrenin sonsuzluğu. Ne olasılıkların, ne de mucizelerin bir başlangıç ve bitiş noktası olmaması.


Diğer anlamlar ise şöyle özetlenebilir:


• 108 ruhsal tamamlanmayı ifade eder. Bu sebeple malalar, güneşi selamlama ritüelleri, nefes döngüleri 108 etrafında şekillenir.

• Bazı Budist tapınaklarında aydınlamaya giden yolun simgesi olarak 108 basamak bulunur.

• Kalp Çakrasından tam 108 tane enerji meridyeni çıktığına inanılır.

• Bazı öğretilerin söylediğimiz mantraların ya da olumlama cümlelerinin 108 defa tekrar edildiğinde bilinç altı tarafından algılanıldığı belirtilir.

• Sanksrit alfabesi 54 dişi, 54 erkek toplamda 108 harften bir bütünü oluşturur.


  • 54'lük malaların ne farkı var?

108 taştan oluşan malalar bazı minyon bedenler için çok uzun kalabiliyor ya da boyun fıtığı, migren gibi ağırlığa karşı hassasiyet gösteren rahatsızlıklara sahip kişilere fazla gelebiliyor.


Biz de zaman içinde bu duruma bir çözüm olarak 54 taşlı malaları düşündük ve koleksiyonun bir parçası haline getirdik.

Enerji olarak hiç bir farkı olmamakla birlikte meditasyonlarda iki tur kullanılarak yine tam bir kolaylaştırma deneyimi sunmaktadır. Bu sebeple eğer beğendiğiniz bir 108 taşlı mala kolye size uzun geliyorsa ve 54 taşlısı websitemizde bulunmuyorsa bizimle iletişime geçerek 54 taşlı halinin yapılmasını talep edebilirsiniz.


inci mala 54'lük mala


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page