top of page
Sevimli Defterler

Blog

Gerçek İnci ve Kültür İncisi Arasında Fark Var mı? Okyanus İncisi ve Tatlı Su İncisi Nedir?
"Okyanus İncisi (Gerçek İnci)" ve "Kültür (Tatlı Su) İncisi" terimleri, inci türlerini ve nasıl oluştuklarını tanımlamak için kullanılır. Bu iki inci türü arasında temeldeki en büyük fark tıpkı denizden avlanan deniz balığı ve çiftlikte yetişen kültür balığı arasındaki farka benzer. Biri denizde kendi doğal ortamında oluşur, diğerinin yetişmesinde ise insan müdahalesi vardır. Yani ikisi de gerçek incidir ancak yetişme koşulları daha farklıdır.


Gelin iki başlık altında tüm zamanların en zamansız aksesuarlarına hayat veren inciyi yakından tanıyalım.


Oluşum Yeri:

  • Okyanus İncisi: Okyanus incileri doğal olarak deniz yataklarında oluşurlar. Deniz yataklarında doğal olarak yetişen bazı midye ve istiridye türleri, içlerine yabancı bir cisim (örneğin, kum taneleri veya parazitler) girdiğinde savunma mekanizması olarak, iç kabukta bulunan sedef ile bu yabancı cismi kat kat kaplayarak doğal yoldan inci üretir.

  • Kültür İncisi: Kültür incileri, insan müdahalesiyle oluşturulan incilerdir. Kültür incisi üretimi, insanlar tarafından bir midyenin veya istiridyenin içine bir inci çekirdeği yerleştirilerek başlatılır. Kabuk iç yüzeyindeki sedef ile yine doğal oluşum sürecini taklit eder ancak inci oluşumu en başından insan eli müdahalesi ile başlatılmıştır.


Maliyet ve Elde Edilebilirlik:

  • Okyanus İncisi: Doğal okyanus incileri nadir bulunur ve daha değerlidir. Çünkü doğal oluşumları daha az yaygındır ve doğal inci üreten midye veya istiridyeler doğada doğal olarak bulunan özel koşullara ihtiyaç duyarlar. Doğal incilerin kapladıkları sedefli katman sayısı kültür incilerine kıyasla oldukça fazladır, bu da değerlerinin artmasında önemli bir rol oynar.

  • Kültür İncisi: Kültür incileri, insanlar tarafından kontrol edilen ortamlarda yetiştirildikleri için daha yaygın ve genellikle daha uygun fiyatlıdır. Bu da günümüzde olduğu gibi incilerin daha geniş bir kitle tarafından kullanılması açısından yaygınlık sağlar.Sonuç olarak, okyanus incileri doğal oluşum süreci sonucu deniz canlıları tarafından üretilirken, kültür incileri insan müdahalesiyle oluşturulur. Bu nedenle, kültür incileri daha yaygın bulunur ve daha erişilebilirdir, ancak doğal okyanus incileri genellikle daha değerli ve nadir bulunan inci türleridir.


Zamanı ve modası asla geçmeyen inci saflığın, masumiyetin ve sadakatin sembolü olarak görülür.

Kişinin zihnini sakinleştirip, netleştirerek ruhsal rehberliğe ve bilgeliğe açılmasını destekler. Ruhsal rehberlik, bilgelik ve yüksek benliğe açılan kişi olayları, düzeni ve kişileri bu perspektiften anlamaya ve sonsuz kaynaktan beslenmeye, böylece bolluk, bereket ve bilgiyi kendine çekmeye başlar.

108 Niyettaşı olarak bizim için İnci, esasen olumsuz bir olay karşısında istiridyenin verdiği mükemmel cevap sonucu oluşmasıyla, dışta negatif görünen bir çok olay ve durumun

zaman, sabır ve Öz’ün bilgeliğiyle nadide bir hazineye dönüştürülmesini temsil etmektedir.


Bu temsilden aldığımız ilhamla hazırladığımız İnci Sembol Mala koleksiyonunu inceleyebilirsiniz.


94 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page