top of page
Sevimli Defterler

Blog

2021'de Yeni Yıl Kararları Yerine Niyetlerini Belirlemeye Ne Dersin?
Yeni yıl kararları, hedefleri ve dileklerinin arasında kendi değerlerin ve kalbinle uyumlu bir alan yaratıp bu alandan niyetlerini belirlemeye ve yıl ilerlerken kararlarının arkasında duramama, hedeflerine ulaşamama baskısını ve başarsızılığını üzerinde hissetmeden adım adım, gün be gün hem iç hem de dış dünyan için dönüşüm yaratmaya ne dersin?

Araştırmalar gösteriyor ki yeni yıl kararlarının %80’i daha Şubat ortası gelmeden uygulamadan kalkıyor ve hepimiz zihnimizin arka planında “yarıda bırakma, başarısızlık, sözünde duramama, baskı altında hissetme” gibi hislerle baş başa kalıyoruz.

Yeni yılda gerçekten bir dönüşüm yakalamak ve belirlediğimiz konularda ilerleme kaydedebilmek için ise her zamanki gibi çözüm önerimiz “Intentional Living” yani “Niyetten Yaşamak”…

Peki tam olarak nedir "niyetten yaşamak"?


Niyetten yaşamanın temelinde kendi öz değerlerimiz ile örtüşen eylem planları dahilinde bir değişim ve dönüşüm yaratmak yatıyor. Hayattaki en büyük yol gösterenimiz olan iç pusulamızın sesiyle aslında en doğal yollardan nasıl hissetmek, nasıl görünmek, nasıl yaşamak ve nelerden kaçınmak istediğimizi daima duyuyoruz. Yeni yıl niyetlerimizi belirlerken ise başkalarını etkilemek, onlar gibi görünmek, toplumun büyük kesiminin yaptıklarına ayak uydurmak gibi motivasyonlardan ziyade yalnızca kendi öz değerlerimiz ve bizi gerçekten mutlu ve doyumlu bir hayata taşıyacak değişimleri şefkatle, bu edinimlerin bize vereceği hisler ekseninde oluşturabilir, büyük hedeflerle baskı altında hissetmek yerine kendimize keyifli niyetler ve bilinçli farkındalıklar belirleyip, kendimize nazik hatırlatıcılar atayarak sene boyunca kolaylık ve nezaketle iç ve dış dünyamızda dönüşüm yaratabiliriz.

Hadi şimdi en genel “Yeni Yıl Kararları” üzerinden nasıl niyetimizi belirleriz buna bakalım.

Araştırmalar yine gösteriyor ki “Yeni Yıl Kararları” arasında en yüksek orana sahip olanlar:

  • Daha çok egzersiz yapmak

  • Sağlıklı beslenmek

  • Kilo vermek

  • Para biriktirmek

  • Yeni bir hobi edinmek

  • Sigarayı bırakmak

  • Aileye zaman ayırmak

Bu hedeflerin özellikle ilk 3 maddesi bedenimizle ilgili ve kendimize “5 kilo vereceğim, haftada 6 gün aktif spor yapacağım, abur cuburu tamamen keseceğim.” gibi köşeli hedefler belirlediğimizde bunların üzerimizde baskı yaratması ve bir kaç haftalık sürecin sonunda havlu atmamız size de çok normal gelmiyor mu?


Peki daha sağlıklı bir bedende yaşamak ve bedenimize ihtiyacı olan hareketi, besinleri ve bakımı vermeye niyet etsek acaba her gün nasıl güne başlardık? Örneğin şöyle bir cümle kursaydık: