top of page
Meditasyon

Mala Nedir?

Mala, yarı değerli taş, ağaç tohumu ya da bazı özel ağaçlardan işlenerek hazırlanmış 108 adet boncuğun aralarına düğümler atılarak dizilmesiyle oluşan bir meditasyon tesbihidir. Her düğümde malanın niyeti o taşa sabitlenir. Meditasyonda kullandığınız mantra yani olumlama cümlesini ya da nefes alış verişlerinizi rahatça takip ederek, odağınızı tutmanız için kullanılan malalar aynı zamanda hayatınızda sizi ileriye taşıyacak niyetinize uygun olarak dizilir ve bu şekilde hem niyetinizi hatırlamanız, hem de sembolleştirebilmeniz için günlük kullanıma uygun hale gelir. Boynunuzda taşıyamadığınız günlerde yatak başucuna, yastık altına, aynanızın üzerine koyabilirsiniz.

Uzun lafın kısası,

 

Malalar bizim nazik hatırlatma araçlarımız.

Bizimle elele çalışırlar.

Belli durumlarda bize duymamız gereken rehberliği fısıldarlar.

Bizi, niyetimizin farkındalığında tutarlar.

Bize durmaksızın her şeyin yolunda olduğunu,

ve ihtiyacımız olan her ne varsa zaten içimizde olduğunu hatırlatırlar.

00003242_edited.jpg
Neden 108

Neden 108?

108 rakamına dair çok çeşitli ve bilgeliği keyif veren inanış var;

 

1   (Birlik): tüm canlıların, doğanın, evrenin, kozmosun bir ve bütün olma hali. Mutlak biçimde hiçbir ayrım ve ayrılık olmaması.
0  (Hiçlik): Hem biricikliğimizi ve yıldız tozu olduğumuzu, hem de bu koca evrendeki minicikliğimiz, hiçliğimiz. Mevlana’nın da sıklıkla bahsettiği hiç olma, hiçlik hali.
8  (Sonsuzluk): Ruhun ve evrenin sonsuzluğu. Ne olasılıkların, ne de mucizelerin bir başlangıç ve bitiş noktası olmaması. 

Bu aynı zamanda 108 Niyettaşı’nın logosunun arkasındaki ilham.

  • 108’in ruhsal tamamlanmayı ifade etmesi. Bu sebeple malalar, güneşi selamlama ritüelleri, nefes döngüleri 108 etrafında şekilleniyor.       

  • Bazı Budist tapınaklarında aydınlamaya giden yolun simgesi olarak 108 basamak bulunuyor.

  • Kalp Çakrasından tam 108 tane enerji çizgisi çıktığı inanışı

  • Bazı öğretilerin söylediğimiz mantraların ya da olumlama cümlelerinin 108 defa tekrar edildiğinde bilinç altı tarafından algılandığını söylemesi

  • Sanksrit alfabesindeki 54 dişi, 54 erkek harfin toplamda 108 harften bir bütün oluşturması  

00003167_edited.jpg
Malamı Nasıl Kullanırım

Malamı Nasıl  Kullanırım?

Meditasyon yaparken mala üzerindeki boncukları saymanın çok kuralı, kitabı, kanunu olmasa da ufak tefek incelikleri oluyor.

 

  1. Malanızın özellikle her iki taraftan bakıldığında 27. taşını farklı seçmeye ve meditasyon esnasında nerede olduğunuzu size nazikçe hatırlatması için bu şekilde bir işaretleme yapmaya dikkat ediyoruz. Bazen bu taş küçük, bazen büyük olabiliyor. Küçük olduğunda genelde iki 27.rakamının arasında bir ufak ayraç gibi konumlandırıyoruz. Malanızı ilk defa elinize alıp, bağ kurmaya başladığınızda taşlarını sayıp, bu temsiliyeti farketmeniz meditasyon pratiğiniz için de çok kolaylaştırıcı olacaktır. 

  2. Meditasyona başlarken malayı orta parmağımız üzerine yerleştirip, baş parmağımız ile boncukları kaydırarak mantra ve nefesimizi takip edebiliriz. İşaret parmağının egoyu temsil ettiğine inanıldığı ve egoyu meditasyonda dışarıda tutmayı seçtiğimiz için işaret parmağıyla malaya dokunmamak iyi bir tercih olabilir.

  3. Meditasyon bitiminde en baştaki büyük “Guru Boncuk”a ya da sembole vardığımızda durup mantramızı, olumlamamızı içselleştirmek için bekliyoruz. Guru boncuğu avuç içerisinde tutmak, size ilham veren kişiyi hatta varsa “guru”nuzu hatırlamak, pratiğinizi ve kendiniz onurlandırmak güzel olabilir.

  4. Meditasyon zamanları dışında malanızı boynunuzda taşırken, her temas ettiğinizde malanıza özel mantra yani olumlama cümlesini tekrar edip, içselleştirin. Bu şekilde siz ve malanız daima niyetinizi hatırlayabilir ve bu konunun hayatınızda kolaylıkla ve şifayla yaratılması için mesajınızı sıklıkla yaratıcı güçlere teslim edebilirsiniz. Boynunuzda taşıyamayıp, meditasyon pratiğinize dahil edemediğiniz günlerde ise yatak baş ucuna, yastık altına veya aynanın üzerine malanızı asabilirsiniz.

Krital Temizlik Ritüelleri
Malama Nasıl İyi Bakarım

Kristal Temizlik Ritüelleri

Satın almış olduğunuz tüm doğal taş setleri, Kristal Su Şişesi içinde bulunan doğal taş ve malanız için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Bu uygulamaların hepsi doğal taşımızı ait olduğu yere yani doğaya bırakarak biriken enerjisini nötrleme ve ardından tekrar enerjiyle doldurmak amacıyla yapılmaktadır.

Toprak

Malanızı ağzı sıkıca kilitlenebilecek bir poşetin içine koyduktan ya da pamuk bir bez ile sardıktan sonra bahçeye ya da saksınızın dibindeki toprağa gömün ve gece boyunca bırakın. Doğal taşlarınızı ya da şişenizin kristalini de yine pamuk bir beze sararak toprağa bırakın. Bu adım taşların üzerinde birikmiş olan enerjiyi nötrlemek için yapılır.

Bitki

Malanızı ya da kristalinizi enerjetik olarak temizlemek için adaçayı, tütsü demeti ya da palo santo gibi bitkileri yakarak dumanını üzerinde gezdirebilirsiniz. İlk temizlik için 108Niyettaşı malaları ve kristal setleri size minik bir adaçayı demeti ya da adaçayı tütsüsü ile gönderilir.

Su

Malanızı ağzı sıkıca kilitlenebilecek bir poşetin içine koyduktan sonra tuzlu ya da saf su dolu bir kase içinde gece boyunca bırakın. Malanızın iplerinin ve detaylarının zarar görmemesi için poşetin su geçirmediğinden emin olun. Tuzlu ya da saf su enerjisel olarak malanızı temizleyecektir. Doğal taş kristalleriniz ve şişenizin tabanındaki kristal için poşet adımına gerek yoktur. Yalnızca eğer Selenit satın aldıysanız suda bekletilmeye uygun bir kristal olmadığından bu şekilde temizlemeyin. Selenit kendi enerjisiyle beraber başka kristallerin enerjisini de temizleyebilmesi sebebiyle bu adımlara ihtiyaç duymaz.

Güneş

Malanızı ya da kristallerinizi temizledikten sonra onları yeniden evrenin mükemmel enerjisiyle doldurmak isteyebilirsiniz. Bunun için bir kaç dakikalığına güneş enerjisine bırakabilir ve sonra yine keyifle taşımaya devam edebilirsiniz. Çok uzun süreler güneş ışığına maruz kalmak yüksek ısı sebebiyle bazı taşlarda renk değişikliğine sebep olabilir. Bu yüzden güneş altındaki zamanı gözetme konusunda lütfen dikkatli olun.

Dolunay

Özellikle dolunay zamanında (dönemsel olarak tutulma ve yeni başlangıçlar niyetindeyseniz yeni ay enerjilerinde) ilk adımlardaki temizliklerden o an için kalbinize uygun olanı yaptıktan sonra malanızı ya da kristallerinizi gece boyunca dolunay ışıklarının altına bırakın. Bu adım kristallerin enerjisinin dolunay enerjisi ile dolmasını sağlayacaktır. Sabah kristalleriniz ve/veya malanız tüm enerjisiyle tekrar size hizmet etmeye hazırdır.

Malanızın ve/veya Bilekliğinizin Bakımı

Malanızın suyla temasında dikkatli olun. Birlikte duş almayın, yüzmeyin ve terden zarar görme olasılığına karşı malanızla uyumayın. Malanızı yanınızda taşımanız gerekiyorsa beraberinde gelen bez kesesiyle taşımaya özen gösterin.

Malanızı enerjisel olarak temizlemek için yukarıdaki Kristal Temizlik Ritüellerinden faydalanabilirsiniz.

Olur da malanız kopar, dağılır, kaybolursa artık niyetimizde epeyce yol katetmişsiniz ve malanız misyonunu doldurmuş, artık yeni niyetlere odaklanabiliriz demek.

Pek tabii ki bu çok erken olmamalı. 3 aydan önce bir sorun yaşadığınız takdirde lütfen bize ulaşın. 

bottom of page