Meditasyon

Mala Nedir?

Mala, yarı değerli taş, ağaç tohumu ya da bazı özel ağaçlardan işlenerek hazırlanmış 108 adet boncuğun aralarına düğümler atılarak dizilmesiyle oluşan bir meditasyon tesbihidir. Her düğümde malanın niyeti o taşa sabitlenir. Meditasyonda kullandığınız mantra yani olumlama cümlesini ya da nefes alış verişlerinizi rahatça takip ederek, odağınızı tutmanız için kullanılan malalar aynı zamanda hayatınızda sizi ileriye taşıyacak niyetinize uygun olarak dizilir ve bu şekilde hem niyetinizi hatırlamanız, hem de sembolleştirebilmeniz için günlük kullanıma uygun hale gelir. Boynunuzda taşıyamadığınız günlerde yatak başucuna, yastık altına, aynanızın üzerine koyabilirsiniz.

Uzun lafın kısası,

 

Malalar bizim nazik hatırlatma araçlarımız.

Bizimle elele çalışırlar.

Belli durumlarda bize duymamız gereken rehberliği fısıldarlar.

Bizi, niyetimizin farkındalığında tutarlar.

Bize durmaksızın her şeyin yolunda olduğunu,

ve ihtiyacımız olan her ne varsa zaten içimizde olduğunu hatırlatırlar.

00003242_edited.jpg
 

Neden 108?

108 rakamına dair çok çeşitli ve bilgeliği keyif veren inanış var;

 

1   (Birlik): tüm canlıların, doğanın, evrenin, kozmosun bir ve bütün olma hali. Mutlak biçimde hiçbir ayrım ve ayrılık olmaması.
0  (Hiçlik): Hem biricikliğimizi ve yıldız tozu olduğumuzu, hem de bu koca evrendeki minicikliğimiz, hiçliğimiz. Mevlana’nın da sıklıkla bahsettiği hiç olma, hiçlik hali.
8  (Sonsuzluk): Ruhun ve evrenin sonsuzluğu. Ne olasılıkların, ne de mucizelerin bir başlangıç ve bitiş noktası olmaması. 

Bu aynı zamanda 108 Niyettaşı’nın logosunun arkasındaki ilham.

 • 108’in ruhsal tamamlanmayı ifade etmesi. Bu sebeple malalar, güneşi selamlama ritüelleri, nefes döngüleri 108 etrafında şekilleniyor.       

 • Bazı Budist tapınaklarında aydınlamaya giden yolun simgesi olarak 108 basamak bulunuyor.

 • Kalp Çakrasından tam 108 tane enerji çizgisi çıktığı inanışı

 • Bazı öğretilerin söylediğimiz mantraların ya da olumlama cümlelerinin 108 defa tekrar edildiğinde bilinç altı tarafından algılandığını söylemesi

 • Sanksrit alfabesindeki 54 dişi, 54 erkek harfin toplamda 108 harften bir bütün oluşturması  

00003167_edited.jpg
 

Malamı Nasıl  Kullanırım?

Meditasyon yaparken mala üzerindeki boncukları saymanın çok kuralı, kitabı, kanunu olmasa da ufak tefek incelikleri oluyor.

 

 1. Malanızın özellikle her iki taraftan bakıldığında 27. taşını farklı seçmeye ve meditasyon esnasında nerede olduğunuzu size nazikçe hatırlatması için bu şekilde bir işaretleme yapmaya dikkat ediyoruz. Bazen bu taş küçük, bazen büyük olabiliyor. Küçük olduğunda genelde iki 27.rakamının arasında bir ufak ayraç gibi konumlandırıyoruz. Malanızı ilk defa elinize alıp, bağ kurmaya başladığınızda taşlarını sayıp, bu temsiliyeti farketmeniz meditasyon pratiğiniz için de çok kolaylaştırıcı olacaktır. 

 2. Meditasyona başlarken malayı orta parmağımız üzerine yerleştirip, baş parmağımız ile boncukları kaydırarak mantra ve nefesimizi takip edebiliriz. İşaret parmağının egoyu temsil ettiğine inanıldığı ve egoyu meditasyonda dışarıda tutmayı seçtiğimiz için işaret parmağıyla malaya dokunmamak iyi bir tercih olabilir.

 3. Meditasyon bitiminde en baştaki büyük “Guru Boncuk”a ya da sembole vardığımızda durup mantramızı, olumlamamızı içselleştirmek için bekliyoruz. Guru boncuğu avuç içerisinde tutmak, size ilham veren kişiyi hatta varsa “guru”nuzu hatırlamak, pratiğinizi ve kendiniz onurlandırmak güzel olabilir.

 4. Meditasyon zamanları dışında malanızı boynunuzda taşırken, her temas ettiğinizde malanıza özel mantra yani olumlama cümlesini tekrar edip, içselleştirin. Bu şekilde siz ve malanız daima niyetinizi hatırlayabilir ve bu konunun hayatınızda kolaylıkla ve şifayla yaratılması için mesajınızı sıklıkla yaratıcı güçlere teslim edebilirsiniz. Boynunuzda taşıyamayıp, meditasyon pratiğinize dahil edemediğiniz günlerde ise yatak baş ucuna, yastık altına veya aynanın üzerine malanızı asabilirsiniz.

Malama Nasıl İyi Bakarım?

 

Malanızın suyla temasında dikkatli olun. Birlikte duş almayın, yüzmeyin ve terden zarar görme olasılığına karşı malanızla uyumayın. Malanızı yanınızda taşımanız gerekiyorsa beraberinde gelen bez kesesiyle taşımaya özen gösterin.

Malanızı enerjisel olarak temizlemek için aşağıdaki ritüellerden faydalanabilirsiniz.

Olur da malanız kopar, dağılır, kaybolursa artık niyetimizde epeyce yol katetmişsiniz ve malanız misyonunu doldurmuş, artık yeni niyetlere odaklanabiliriz demek.

Pek tabii ki bu çok erken olmamalı. 3 aydan önce bir sorun yaşadığınız takdirde lütfen bize ulaşın. 

 

Toprak

Malanızı ağzı sıkıca kilitlenebilecek bir poşetin içine koyduktan sonra bahçeye ya da saksınızın dibindeki toprağa gömün ve gece boyunca bırakın. Ertesi sabah çıkarın ve şarj olması için biraz güneş ışığına bırakın. Malanızın enerjisini yenilemek için yandaki bir kaç yönteme de göz atabilirsiniz.

Bitki

Malanızı enerjetik olarak temizlemek için adaçayı, tütsü demeti ya da palo santo gibi bitkileri yakarak dumanını üzerinde gezdirebilirsiniz. İlk temizlik için 108Niyettaşı malaları size minik bir adaçayı ile gönderilir.

Su

Malanızı ağzı sıkıca kilitlenebilecek bir poşetin içine koyduktan sonra tuzlu su dolu bir kase içinde gece boyunca bırakın. Malanızın zarar görmemesi için poşetin su geçirmediğinden emin olun. Tuzlu su enerjisel olarak malanızı temizleyecektir.

Güneş

Malanızı temizledikten sonra onu yeniden evrenin mükemmel enerjisiyle doldurmak isteyebilirsiniz. Bunun için bir kaç saatliğine güneş enerjisine bırakabilir ve sonra yine keyifle taşımaya devam edebilirsiniz.

Ay

Özellikle dolunay zamanında (dönemsel olarak tutulma ve yeni ay enerjilerinde) ay ışığının direkt olarak vurduğu bir yere malanızı gece boyunca bırakın ve sabah yine keyifle taşımaya devam edin.

INTENTIONAL LIVING BRAND

Herhangi bir sorunuz olması durumunda, potansiyel işbirlikleri veya tasarımcılarımız arasına katılmak için lütfen

BİZE ULAŞIN

POLİTİKALARIMIZ

 • Facebook - Grey Circle
 • Instagram - Grey Circle
 • Pinterest - Grey Circle

© 108 Niyettaşı by Merve Uçar Filiz 

Her hakkı saklıdır. Bu sayfada kullanılan metinler ve tasarımların kaynak gösterilerek paylaşılmasında sakınca yoktur ancak kopyalanması ve kaynak gösterilmeden alıntılanması yasaktır. Bu yasağa aykırı davranan kişiler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.